کد خبر : 34903
تاریخ انتشار : ۱۳ دی ۱۳۹۵ - ۰۸:۲۲
علي گودرزي

گاوشمار در جغرافیای سیاسی دلفان قرار دارد و نامی است به بلندای تاریخ/ وقتی که دیگران نام جدیدی را برای آن پیشنهاد می دهند

علی گودرزی   فرماندار محترم دوره چگنی درجلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان که در استانداری تشکیل شد با ارایه یک پیشنهاد بدون پشتوانه علمی و تاریخی به استاندار لرستان, از وی خواسته است نام سد گاشمار را به کشکان تغییر دهد.وی در این جلسه گفته بود سد در دست ساخت درمنطقه نه بنام گاوشمار باشد […]

4455
علی گودرزی
  فرماندار محترم دوره چگنی درجلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان که در استانداری تشکیل شد با ارایه یک پیشنهاد بدون پشتوانه علمی و تاریخی به استاندار لرستان, از وی خواسته است نام سد گاشمار را به کشکان تغییر دهد.وی در این جلسه گفته بود سد در دست ساخت درمنطقه نه بنام گاوشمار باشد نه بنام معشوره آنرا کشکان نامگذاری نمایید .
به بهانه این پیشنهادکه هیچگونه سنخیتی با منطقه ندارد وهمچنین استفاده برخی مدیران اجرایی سیاسیون و وکلای شهرستان کوهدشت و برخی مدیران کل استان از نام مجهول معشوره و ارتباط آن به یک شهرستان دیگر لازم است برای جلوگیری از تکرارتحریف یک نام تاریخی آن هم به بلندای تاریخ نکاتی را یادآور شویم
در ابتدا لازم است به فرماندار محترم چگنی یادآورشویم گاوشمار در تقسیمات سیاسی در حوزه شهرستان دلفان قراردارد و پیشنهاد همسایه چندان کاربردی ندارد و علاوه بر این امیدواریم فرماندار محترم بجای تغییر اسم گاوشمار به فکر خواست مردم منطقه برای نام شهرستان خود باشد علاوه براین به عنوان مدیر ارشد منطقه تکلیف را روشن نمایند که مردم “دوره” بگویند یا چگنی
لذا این رسالت بر عهده فرمانداردوره چگنی محترم است تا وقت خود را برای پیدا کردن نام جدید بر گاوشمار صرف نکند:
همانطوریکه گاوشمار نامی به بلندای تاریخ دارد, کشکان نیز نامی است به بلندای تاریخ که در فرهنگ و هویت مردمان ساکن در اطراف این رودخانه خروشان گره خورده است و پیشنهاد آن برای منطقه گاوشمار هیچ گونه سنخیتی ندارد :
گاوشمار نامی تاریخی است وتاریخ این نام را تاکنون حفظ نموده و تغییر آن به بهانه های واهی در حقیقت بی حرمتی به بخشی از تاریخ ، هویت و فرهنگ مردمان سخت کوش ناحیه زاگرس میانی است.
گاوشمار یک اصالت و هویت تاریخی است که تاریخ آن را می شناسد و آن را در سینه خود ضبط کرده و بنجاق های تاریخی این منطقه تا ۶۰۰ سال این اصا لت راتایید می نماید.
:گاوشمار بخشی از راه معروف شاهی زمان هخامنشیان

بررسی های تاریخی نشان می دهد این منطقه محل گذر بخشی از راه معروف شاهی دوره هخامنشی است که غرب را به جنوب و بین النهرین متصل میکرده است.
نام واهی معشوره از کجا آمده است؟!!!
:نصافا روند نامگذاری سد معشوره: شنیدنی و خواندنی است :iدر جریان مطالعات سد عده ای از کارشناسان که از مرکز (تهران)به منطقه دلفان مراجعه می کنند جویای نام منطقه از ساکنین محل می شوند ، که بومیان آن منطقه در پاسخ این گونه بیان میدارند: “که این منطقه از قدیم الایام به گاوشمار مشهوره بوده !!! کارشناسان اعزامی از تهران چون کسی نبوده است که آنان را توجیه نماید به اشتباهااز مهشوره نام معشوره را استنباط و فهم نموده و آن را در مطالعات سد و مناسبات اداری بکار می گیرند.
:lنکته جالب اینجاست که ساکنان بومی منطقه و مردم دلفان تا مدتها اطلاعی از نام ساختگی معشوره نداشتند و نمی دانستند این نام همان گاوشمار تاریخی است به شکلی که بعدها باعث تعجب و سردرگمی مردم دلفان گردید !!!. خوب به یاد دارم در جریان مکاتبات وزارت نیرو با فرمانداری دلفان در دهه ۷۰ فرمانداری دلفان وجود منطقه را به نام معشوره را دراین شهرستان انکار میکردند تا اینکه در مکاتبات بعدی آنان نقشه و محل دقیق منطقه را ارسال کردند و بعدها مشخص شد که منظور آقایان همان گاوشمار است . آری دوستان این هم از حکایت داستان تحریف یک نام تاریخی به یک نام مجهول که تلاش اینجانب برای یافتن معنی آن در فرهنگ های لغت تاکنون بی نتیجه مانده است .
متاسفانه با آغاز طرح ساخت سد در منطقه گاوشمار نام مجهول معشوره ورد زبان ها افتاده است. چندسالی است که مسئولان استانی و یکی از شهرستانهای همجوار شده در حالیکه گاوشمار در جغرافیای سیاسی دلفان واقع شده و به مناطق دیگر هیچ ارتباطی تاریخی ، سیاسی و جغرافیایی پیدا نمی کند بازهم علاو بر استفاده از نام مجهول معشوره آنرا به منطقه خود الحاق می کنند .به این عزیزان توصیه می کنیم قدری معلومات خود با مطالعه افزون تر نمایندو سرکی هم به نقشه های موجود درادارات خود بکشند و از کاربرد و بیان کلمات تفرقه افکن بشدت جلوگیری نمایند. صرف انتقال آب از یک منطقه دوردست نمی تواند موجب مالکیت اسمی و الحاق به یک شهرستان دیگر که حتی همسایگی محل نیست شود.
بر اساس مدارک و اسناد موجود نام منطقه محل احداث سد گاوشمار بوده و جه تسمیه آن وجود راه تاریخی شاهی در این تنگه است که به سبب عرض کم و شیبب تند و خطرات احتمالی در گذشته مجبور بودند گاوهای باری را با مصائب فراوان از آن تک تک عبور داده و این عوامل وجه تسمیه ی واقعی آن به گاشمار بوده است .
درجریان بازدیداستاندار دلسوز لرستان از سد در دست ساخت منطقه در دی ماه سال ۹۳ اینجانب به عنوان را با این بزرگوارمطرح نمودم و با ارائه دلایل متقن ، اصیل ، تاریخی و مردم شناسانه اصالت تاریخی نام گاشمار با نماینده عالی دولت در لرستان درمیان گذاشتم و خواسته مردم دلفان را از مدیریت ارشد استان را بازگرداندن نام واقعی گاوشمار که مدتهاست به دلایل واهی و غیر کارشناسانه تحریف گردیده بودعنوان نمودم :diamonds: وعده استاندار لرستان در پاسخ به خواسته فرهنگی مردم دلفان در آن زمان در رسانه های مجازی و مکتوب منطقه انتشاریافت. انتشار این خبر موجب شادمانی مردم دلفان گردیده و آنان این اقدام را نویدی بر اصالت دادن به هویت تاریخی منطقه دانستند. .
استاندار دلایل منطقی را پذیراشد
استاندار لرستان در آن تاریخ با شنیدن استدلال های منطقی و تاریخی اینجانب ، دلایل مطرح شده را منطقی عنوان کرد وقول داد که با حل مشکلات روند اجرایی سد، طرح برگرداندن نام اصلی را نیز آغاز نماید و گفته بود : دلایل دوستان منطقی و تاریخی است .”
نماینده عالی دولت در هنگام مصاحبه با اینجانب در مورد سد نیز گفت :” حالا معشوره بگوئیم یا گاوشمار” و وی برای اولین بار در چند سال اخیر از واژه واقعی سد گاوشمار دلفان یاد کرد..
به هرروی خواسته مردم دلفان در جلوگیری از تحریف یک نام تاریخی خواسته ی فرهنگی و به حق است و امیدواریم نماینده عالی دولت در لرستان در جهت تحقق این خواسته دستورات لازم را صادر نمایند و موضوع برای همیشه حل گردد.
منطقه گاشمار در ۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهرستان دلفان واقع شده است

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :

پاتوق سرگرمی