کد خبر : 34058
تاریخ انتشار : ۱۱ مرداد ۱۳۹۵ - ۲۱:۱۳

ویژه  نامه هفته نامه چکاد زاگرس  با عنوان محکومیت همگانی توهین به قوم بزرگ و بافرهنگ لک

   هفته نامه چکاد زاگرس در شماره ۱۲   در قالب یک ویژه نامه به  موضوع توهین به قوم لک  پرداخته است متن کامل این ویژه نامه به شرح ذیل است : انتشار آهنگ سخیف یک خواننده زیرزمینی در سبک رپ، در فضای مجازی که با عبارات و کلماتی توهین آمیز قوم بزرگ لک را مورد […]

   هفته نامه چکاد زاگرس در شماره ۱۲   در قالب یک ویژه نامه به  موضوع توهین به قوم لک  پرداخته است متن کامل این ویژه نامه به شرح ذیل است :

انتشار آهنگ سخیف یک خواننده زیرزمینی در سبک رپ، در فضای مجازی که با عبارات و کلماتی توهین آمیز قوم بزرگ لک را مورد هتاکی قرار داده است احساسات مردم مناطق لک نشین را به شدت جریحه دار نموده است.

این اقدام موجب عکس العمل های در جامعه شد به طوری که صاحبنظران، سیاسیون، شاعرانی از اقوام کرد و لر این اقدام را محکوم کردند و خواستار برخورد قاطع دستگاه های مربوطه با توهین کنندگان به این قوم با اصالت و بافرهنگ لک شدند.  آنچه در ذیل می آید اظهارنظر این عزیزان است.

*****

برخورد قاطع با توهین کنندگان اقوام

انتشار موسیقی موهن یک خواننده زیرزمینی و توهین او به لک زبانهای کشورمان موجب تاسف شدید و ناراحتی مردم عزیزمان گردیده است که این اقدام مصداق ولنگاری فرهنگی است.
قوم لک مردمی هستند که همواره در راستای وحدت ملی قدم برداشته اند و در دوران های مختلف انقلاب اسلامی و دورا ن دفاع مقدس همواره همگام با دیگر مردم کشورمان نقش آفرین بوده اند.
مردم لک همواره مدافع آرمانهای انقلاب اسلامی بوده و هستند و شهیدان والا مقام این قوم نشاندهنده عشق و دلداگی آنان به اسلام و رهبری و انقلاب اسلامی است.
دستگاههای مسئول باید با عوامل اینگونه برنامه ها و خوانندگان غیر مجاز که موجب جریحه دار شدن عواطف و احساسات مردم عزیز شده است به شدت برخورد نمایند.
مردم شریف و آگاه لک زبان عظمت و شکوه و صمیمیت و یکدلی را در سایه وحدت حفظ نمایند و از مسئولان مربوطه هم می خواهند سریعا موضوع را رسیدگی و نتایج آنرا در اختیار مردم قرار دهند.
سالهاست که دشمنان توهین به قومیت ها و ارزشهای آنان را رسیدن به اهداف از پیش طراحی شده خود و ایجاد اختلاف و ودو دستگی و برهم زدن وحدت جامعه در دستور کاری خود قرار می دهند لذا برهمگان لازم است این عظمت و شکوه و صمیمیت و یکدلی خود را در سایه وحدت پاس بدارند و احساسات پاک خود را کنترل نمایند..
با توجه به اینکه این افراد خاطی شناسایی شده است دستگاههای مربوطه بایستی اقدامات قانونی را سریعا در مورد وی اجرا نمایند.

حجت الاسلام سید جعفر هاشمی نژاد امام جمعه نورآباد دلفان

*****

پیگیری های قضایی برای دستگیری عاملان انتشار در حال انجام می باشـد

اقدام شرمگین خواننده های زیرزمینی و اهانت به قوم اصیل لک زبان از جانب ما و هر انسان منصفی به شدت محکوم است و پیگیری های قضایی برای دستگیری عاملان انتشار این فایل صوتی با جدیت در حال انجام است و امیدواریم هر چه زودتر مسببین این عمل به سزای اعمالشان برسند.

از مردم شریف لک زبان انتظار می رود، ضمن  حفظ  آرامش، و پرهیز از واکنش های شتاب زده، صبوری پیشه کرده، ومطمئن باشند، عامل این حرکت دستگیر و به سزای عمل ننگینش خواهد رسید.

طولابی فرماندار دلفان

توهین به قوم بزرگ و اصیل لک برخورد قاطع و قانونی دستگاه قضا را بدنبال خواهد داشـت

کسانی که در فضای مجازی با تشویش اذهان عمومی و نشر اکاذیب با قصد ایجاد تفرقه در میان اقوام باعث توهین به قوم بزرگ و اصیل لک شده اند، بی شک با برخورد قاطع و قانونی دستگاه قضایی مواجه خواهند شد.

طبیعتاً این موضوع در اسرع وقت از طریق مراجع اطلاعاتی، امنیتی و سایر ضابطین دادگستری،پیگیری و ضمن شناسایی عوامل مربوطه با رعایت قواعد صلاحیت محاکم قضائی برخورد قاطع و قانونی در این خصوص بعمل خواهد آمد.

از مرم شریف لک زبان انتظار می رود ضمن حفظ وحدت و انسجام از هرگونه عکس العمل احساسی و تحریک آمیز که موجب سوء استفاده ی دشمنان نظام و انقلاب اسلامی میشود، پرهیز نمایند.

 صفر بیرانوند – رییس دادگستری دلفان

*****

مسببین این اقدام به دست قدرتمند قانون باید سپرده شونـد

قطعا به حکم شرع مقدس که می فرماید “همانا گرامیترین شما در پیشگاه پروردگارتان با تقواترین شماست”

اگر کسی بخواهد اصالت و صلابت قوم بزرگ لک را بشناسد باید به تواریخی چون مجمل التواربخ گلستانه، تاریخ مغول، رستم التواریخ و… بنگرد یا آن را از زبان اندیشمندان داخلی و خارجی چون رضا قلی خان هدایت، حمدالله مستوفی، زین العابدین شیروانی، معین الدبن نطنزی، اسکندر بیگ ترکمان، اسکار مان، ولادیمیر منیواسکی، حمید ایزدپناه ، ایرج کاظمی دلفانی و… بشنود.

اینجانب به عنوان نماینده مردم سلسله و دلفان در مجلس شورای اسلامی ضمن محکوم کردن این حرکت زشت و ناجوانمردانه از همه مراجع مسئول بالاخص سربازان گمنام امام زمان علیه السلام در این زمینه می خواهم که تمام تلاش خود را برای شناسایی عوامل بی فرهنگ سازنده این آهنگ موهن که چنین خطای بزرگ و نابخشودنی از آنان سرزده به کار بسته و آن ها را به دست قدرتمند قانون بسپارند باشد که التیامی باشد بر احساسات و عواطف جریحه دار شده قوم بزرگ لک.

علی رستمیان

نماینده مردم  دلفان و سلسله

*****

اهانت به زبان لکی محکوم اسـت

بدینوسیله بی احترامی به هموطنان عزیزم به ویژه هم استانی ها و همشهریان گرانقدرم در شهرهای دورود و ازنا که گویش لکی دارند را محکوم کرده و بی احترامی به هر یک از گویش های اقوام ایران اسلامی را کاری زشت و ناپسند و تهدیدی برای اتحاد ملی می دانم. امیدوارم آنانکه آگاهانه یا ناآگاهانه چنین عملی زشتی را مرتکب شده اند ضمن عذرخواهی از ملت بزرگ ایران و قوم  لر که تاریخی به قدمت این مرز و بوم دارند، از تکرار چنین توهین هایی خودداری

نمایند.

مهندس مجید کیان پورنماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی

*****

حمله یک بی هویت به هزاران سال هویـت

 مطالبه ما اینست؛ در ایران حاکمیت قانون برقرار است و قانون نیز وظیفه و تعهد دارد در برابر این هتاکی و توهینی که به یکی از اقوام اصیل و صاحب تمدن ایران شده است،شدیداً واکنش نشان دهد و مجریان قانون با شخص هتاک از هر تباری که باشد برخورد قانونی کنند تا دیگر کسی اینچین قسمتی از مردم ایران زمین را به سخره نگیرد و با این عمل ضد فرهنگی موجباب برافروخته شدن آتش تفرقه های قومی و نژادی را در ایران فراهم نسازد.

فرشید گراوند

*****

هجمه به قومیت ها هجمه به فرهنگ ایرانی اسـت

و اینک مگر نه این که ایران چادر یکپارچه منقش و رنگینی از پارچه های اقوام ایرانی است که هجمه به هرکدام هجمه به فرهنگ ایرانی است. به فرهنگ این دیار بنگرید: مردمان زاگرس با لهجه بلوط و بابونه سخن می گوید، واژه ها هنوز صمیمیت خود را از دست نداده اند، کلمات نجیب اند، البته خراش روزگار بر صورت و زندگی حنجره را نیز زخمی و خسته کرده است امّا سفره دل که گشوده شود واژگان نیز به زلالی چشمه ها و زیبایی ”کراس” دخترکان ایلیاتی به دل می نشینند. در قاموس زبان زاگرس نشینان بارقه های درخشانی به چشم می آید که نگاه را به آن سوی آسو می کشاند.

و من راوی ساده ای هستم که در این زمانه پر از ریب و فریب بر آنم که سند ماندگاری از داستان این مردمان به دست دهم تا بی هیچ ملاحظه ای بگویم: “قوم ما اینگونه اند!”و باز بخوانم:” بر ما این گذشته است” و اینکه: “ما با این واژگان سخن می گوییم” و از ریشخند بی مایگان هراسم نباشد که حقارت نداشتن پی و ریشه را در هجویه و مضحکه سرود کنند که هویت نداشته شان را فریادکند. چه باک که این زبان مادری به بی آلایشی زبانزد است و از همان لهجه کبک های کهن دری به یادگار مانده است و گویش پاک قوم ماد است که اگر درد روزگار استخوانش را آلوده درد کرده باشد امّا بر زمین اش ننشانده و یا نکشانده است و این است که قوم من همچنان با قامتی خمیده ولی استوار چشم به روزان روشن و دل به خنکای ایوار داده است.

ساسان والی زاده

مدیرکل ارتباطات مجمع تشخیص

مصلحت نظام

*****

از کوزه همان تراود که دراوست

خواننده اگر هویت داشت که دست به دامن حرف های رکیک نمی شد تا تریبون درون و ذات خود شود و راست گفته اند از کوزه همان تراود که دراوست؛ این آقا با این کار تمام ادب و تربیت و فرهنگ خود را نشان داده است. البته اگر روح بلندی داشت حتما اثر هنری بزرگی منتشر می کرد.

چه کند بینوا همین داشته؛ اما کوه فرهنگ و تاریخ سربلند قوم بزرگ لک با باد بی فرهنگی و عقده های سرگشاده ی یک نفر نخواهد لرزید.

امیدوارم ارگان های سخت کوش امنیتی پیگیر شوند تا مشخص شود چه کسی خواسته میان دو قوم بزرگ لر و لک که صدها سال است در کنار هم با آرامش زندگی می کنند، بمب تفرقه بیندازد. پاینده باد قوم باهویت و بافرهنگ لک.

حشمت آزادبخت-شاعر کوهدشتی

*****

قوم لک و آشکار شدن ارزش های فرهنگی

بی تردید دریای عظیم و زلال قوم بزرگ لک با دهان ناپاکان بی خردی چون این افراد (باحترام شخصیت سگ از بردن نام این حیوان نجیب صرفنظر شد) آلوده نمی شود بلکه این قضیه هرچند برای هر ایرانی با اصالتی نامبارک و آزار دهنده بود اما فرصتی شد تا ارزشهای انسانی و آموزنده قوم لک بیش از پیش بر همگان آشکار شود. لذا به خودم و همه هم تبارانم در اقوام لک و لر و همه اقوام شریف ایرانی توصیه میکنم که مراقب باشیم که خدای ناکرده تحت تاثیر احساسات ناشی از اقدامات نابخردانه ای از قبیل این حرکت هتاکانه اخیر فرصت سوزی نکنیم. قوم لک در جای جای ایران به انسانیت، تدین و فرهنگ پذیری بالا شهره است بنابراین شایسته این قوم بزرگ و اصیل نیست که بخواهد به اقدامات مشابه علیه سایر اقوام دست بزند چه آنکه این توهین اخیر صرفا متوجه قوم لک نیست بلکه خطاب به همه اقوام ایرانیست و نیکوست که همه اقوام ایران زمین یکپارچه و همدل برخورد مقامات قضایی و مراجع ذیصلاح را با عاملان این حرکت غیرانسانی و دون شان ایرانیان مطالبه نمایند.

اینجانب نیز با افتخار اعلام میکنم که لک زبانم و به وجود برادران و خواهران ارزشمندم در این قوم شریف جانانه افتخار دارم و از ریاست محترم قوه قضائیه و سایر مراجع ذیصلاح انتظامی و امنیتی تقاضای برخورد سریع، قاطع و اشد مجازات را مطابق قانون برای عوامل این هتاکی غیرقابل بخشش دارم.

دکتر کورش محمدی

رئیس انجمن آسیب شناسی اجتماعی ایران

*****

ما لک زبانیم و بدان می‌نازیم

دریغا چراغگکی که خود روشن نیست؛ اما مرگ تمام شعله و شررها را آرزو دارد. به راستی این زبونان و بیچارگان قابل ترحمند! لک زبانان، دیر زمان را در خودآگاه و ناخودآگاه خود دارند.

اگر این بی‌هنر از پیشینۀ شعر ده هجایی لکی آگاه بود و می‌دانست که نواهای کهن قوم بلوط و مفرغ (مور و هوره) با ژرف‌ساختی حماسی و اساطیری از پس هزاره‌ها، نگارۀ پرشکوه پایورمردان و جگرآور زنان شب‌گریز و شب‌ستیز است، هرگز اجازه گستاخی به خود نمی‌داد. اگر این زبون می‌دانست قوم لک، چه تعداد شهید دلاور و دلاور شهید داشته است تا امروز جوانانی همچون او در امنیت بنوازند و بخوانند و خوش باشند، هیچ گاه در بارۀ لک‌زبانان، به جای رسالت هنری، لودگی را برنمی‌گزید.

ما لک هستیم و بدان می‌بالیم؛ با این همه افتخارات اما برآنیم که در سرزمین پرشکوهمان، دریا و آفتاب و آیینه در انحصار هیچ قومی نیست و هر تباری تکه‌ای از افتخارات این مرز و بوم است که نباید نادیده گرفته شود. ناگفته پیداست که تمام اقوام ایرانی (لک، لر، کرد، ترک، بلوچ، عرب، ترکمن و…) قطعه‌ای پر نقش و نگار از جورچین فرهنگ فاخر ایران زمینند و نمی‌توان بدون شناخت دقیق این قومیتها، ادعا کرد که فرهنگ و تمدن سترگمان را شناخته‌ایم.

 ما لک زبانیم و بدان می‌نازیم؛ اما اهانت را … نه به خود و نه دیگر تبارهای ایرانی- برنمی‌تابیم و همگان را به برخورد درخور با این بی‌مایگان فرا می‌خوانیم.

احمد کنجوری

(شاعر و نویسندۀ دلفانی):

*****

خشم پنهان
ندانم چه گویم درین دیر پست
به کاخ خیالم برآمد شکست
روانم پریش است و جانم نژند
دلی پر ز آه زبان پر ز پند
همی لرزم از خشم پنهان خویش
شد از ماجرایی دلم ریش ریش
عنودان بدگوهر روزگار
حسودان این ایل و هم این تبار
به سنگ حسادت براورده دست
همان بی تباران بی ارج و پست
همان بی تباران بی برگ و بار
به عمری ندیده نشان از تبار
کنون قوم لک را هدف کرده اند
به آشوب امواج کف کرده اند
ندانند کاین قلزم شیرهاست
نشان بلند بسی پیرهاست
ازین بی تباران چه داند کسی
چه داند ز الوند هرکرکسی
چه پیش آمد این روبهان شیروار
چنین آمده سوی میدان کار
ندیده یقین رزم شیران نر
ندیده صدای سپر برسپر
من ار پیشه کردم سکوتی بلند
هم از روی دانش هم از روی پند
مرا کی سکوتی چنین پیشه بود
ز ایل و تبار خود اندیشه بود
ازین پس نشستن ندانم درست
به میدان نیایم چنین سست سست
کنم پاسبانی ز فرهنگ لک
سپاریم اگر جانمان تک به تک
هرآنکس درآید به میدان شیر
سپارد به خواری تنش ناگزیر
سخن سخته باید درین روزگار
عنودان ازین پس بدانید کار

استاد رضا حسنوند -(شوریده لرستانی) 

 منبع :  هفته نامه چکاد زاگرس

photo_2016-07-30_04-15-25 photo_2016-07-30_04-15-19 photo_2016-07-30_04-15-30 photo_2016-07-30_04-14-58 photo_2016-07-30_04-14-53 photo_2016-07-30_04-14-47 photo_2016-07-30_04-14-42 photo_2016-07-30_04-15-15

برچسب‌ها:

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :

پاتوق سرگرمی